موفقیت

۳ روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

۳ روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

خیلی وقتها دوست داریم فرد موفقی باشیم. اما ظاهرا هیچ انگیزه ای در ما وجود ندارد که ما را به سمت موفق شدن بکشاند.در این مقاله قصد داریم ۳ روش ایجاد انگیزه برای موفقیت به شما معرفی کنیم. روشهایی که اجرا کردن هر کدام از آنها می تواند حال شما را زیر و رو کند .

3 روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

اما یک نکته مهم اینکه باید یادمان باشد برای نتیجه گرفتن از این روشها مداومت را فراموش نکنیم.به هیچ عنوان قرار نیست با یکبار انجام دادن ، به نتیجه خوبی برسیم.بنابراین مداومت داشته باشید که در طول زمان و روز به روز حال بهتری خواهید داشت.

قبل از اینکه به ۳ روش ایجاد انگیزه برای موفقیت بپردازیم، لازم است که بدانیم برای داشتن انگیزه باید روحیه خوبی داشته باشیم و اگر قرار است از حالت بی حالی و بی انگیزگی به حالت نشاط و انگیزه بالا برسیم باید تغییر در روحیه شکل بگیرد.

بنابراین تمام مواردی که در این مقاله مطرح شده اند به ما کمک می کنند که روحیه خود را در جهت مثبت تقویت کنیم. موضوع مهم بعدی اینکه برای رسیدن به انگیزه بالا و تغییر حالت روحی نیاز داریم که ساختار فکری را عوض کنیم. بنابراین یکی دیگر از ویژگیهای موارد زیر این است که به ما کمک می کند تا ساختار ذهنی خود را تغییر داده تا در جهت رسیدن به اهداف خود از آن استفاده کنیم.

 

۱-مطالعه کتاب های انگیزشی

3 روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

هر روز با موجی از خبرها و اتفاقات منفی روبرو هستیم .همین موضوع باعث می گردد اگر کوهی از انرژی هم که باشیم به مرور زمان به یک زمین صاف و مسطح تبدیل شویم.ما نیاز داریم که این انرژی را دائم تقویت کنیم تا بتوانیم انگیزه خودمان را حفظ کنیم وگرنه محکوم به شکست هستیم.

برای اینکه بتوانید موضوع را بهتر درک کنید کافیست به عملکرد باطری ماشین نگاهی بیاندازید .زمانهایی پیش می آید که باطری شارژ ندارد و اصطلاحا گفته می شود ماشین شارژ خالی کرده است. زمانی که این اتفاق میفتد ماشین روشن نمی شود. آیا می دانید در این مواقع چه کار می کنند؟

خیلی ساده است.باطری ماشین را شارژ می کنند که روشهای مختلفی دارد مثل باطری به باطری کردن. اگر باطری به تنهایی کار کند پس از یک مدت خیلی کوتاهی شارژش تمام می شود.برای اینکه این اتفاق نیفتد و باطری همیشه شارژ داشته باشد قطعه ای به نام دینام در خودرو وجود دارد که همزمان با باطری کار می کند و دائم در حال شارژ کردن باطری است.از یک طرف باطری شارژ خود را از دست می دهد و از طرف دیگر دینام باطری را شارژ می کند و با این روش ماشین روشن می ماند و می تواند به فعالیت خودش ادامه دهد.

 

شارژ انگیزه

3 روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

انگیزه انسان هم شباهت زیادی به باطری ماشین دارد.اگر دائم تغذیه نشود و تقویتش نکنیم بعد از یک مدت انگیزه خود را از دست میدهیم. این همان چیزی است که جلوی پشرفت ما را خواهد گرفت.

بنابراین جهت ایجاد انگیزه برای موفقیت و حفظ انگیزه باید مدام از راهکارها و روشهایی استفاده کنیم که انگیزه ما را افزایش می دهد .

یکی از روشهای خوب برای ایجاد  انگیزه مطالعه کتابهای انگیزشی است. شاید سوال کنید که  منظور از کتابهای انگیزشی چیست ؟ کتابهایی که می توانند روی ساختار فکری اثر گذار باشد ، کتابهایی که فرد رو تشویق و گاهی وادار به حرکت می کنند. کتابهای الهام بخش که یک ذوق خاصی رو در انسان ایجاد می کند.

مانند زندگینامه افراد موفق یا بعضی از کتابهای روانشناسی با این موضوع. به شما پیشنهاد می کنیم حتما از این روش استفاده کنید و روزانه حداقل یک ربع مطالعه انگیزشی داشته باشید.

 

۲-ورزش

3 روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

برای اینکه بتوانیم انگیزه و روحیه خود را افزایش دهیم نیاز داریم تا یک ذهن با طروات و هوشیار داشته باشیم . بنابراین باید کارهایی انجام دهیم که حال ذهنی ما را خوب کند .

قطعا شما هم این ضرب المثل را شنیده اید که” عقل سالم در بدن سالم است” .یک فرد بیمار یا کسل معمولا نمی تواند به کارهای ذهنی بپردازد. چرا که انقدر درگیر بیماری و کسالت خودش است که اصلا حال این کار را ندارد .

ورزش به ما کمک می کند تا سیستم ایمنی قوی تری داشته باشیم به همین خاطر دیرتر بیمار می شویم . افراد ورزشکار کمتر دچار اضطراب میشوند و از آرامش بیشتری نسبت به دیگران برخوردار هستند. و همانطور که می دانید، ورزشکاران دارای روحیه بالایی هستند.

 

ورزش نشاط آور است

ورزش ذاتا نشاط آور است و به شادی و بالا رفتن روحیه کمک بسیار زیادی می کند.اما آیا مهم است که چطور ورزش میکنیم؟

در جواب باید گفت بله . اگر می خواهیم اثرگذاری ورزش را احساس کنیم باید به این مسئله توجه کنیم که ورزش باید بطور مستمر باشد و این ادامه دار بودن آن است که حال ما را بهتر می کند.اگر شما مدتی ورزش کنید مثلا به مدت یکسال زمانی که ورزش را کنار بگذارید کاملا جای خالی آن را در زندگی خود احساس خواهید کرد و قطعا برای آن حال خوب دلتنگ خواهید شد.

3 روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

ورزش به ما کمک می کند تا به یک اندام مناسب برسیم . بنابراین زمانی که جلوی آیینه می ایستیم از تماشای خودمان لذت خواهیم برد. نکته جالب اینکه وقتی اندام مناسبی داریم لباس ها خیلی خوش فرم تر و زیباتر خودنمایی می کنند. درکل ورزش با ما کاری می کند تا احساس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم.

و آخرین نکته ای که می خواهم درباره ورزش کردن در این مقاله با شما در میان بگذارم  این است که ورزش باعث افزایش عملکرد ذهن می شود .در بسیاری از ورزشها علاوه بر اینکه جسم فعالیت می کند بطور همزمان فکر هم مشغول فعالیت است.بنابراین ورزش کردن ، توان و کارایی ذهن را بالا می برد و همین آمادگی به ما کمک می کند تا بتوانیم ذهن خود را کنترل کنیم و این امکان را داشته باشیم که راحت تر به سمت تغییر مثبت پیش برویم.

 

۳-تصویر سازی ذهنی

3 روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

تصور اشتباهی که بعضی از ما درباره تصویر سازی ذهنی داریم این است که کار بسیار سختی است. اما باید بدانیم که تصویر سازی کاری است که هر روز آن را انجام می دهیم.

مثلا فرض کنید فردا یک قرار ملاقات مهم دارید.اتفاقی که میفتد این است که تا قبل از ملاقات ،  محیط و شرایط را  بارها و بارها در ذهن خوتان تصور می کنید. یا فرض کنید که یک ورزشکار هستید و دو روز دیگر مسابقه دارید.در اینصورت دائم به آن فکر می کنید و حتی بدون اینکه خوتان آگاه باشید آن را در ذهن تصور می نمایید.

این اتفاق یعنی تصویر سازی در ذهن، دلیل خیلی مهمی نمی خواهد . هر چیز کوچک و بزرگی می تواند علت آن باشد.جلسه امتحان ، سفر کردن ، رفتن به رستوران ، رفتن به مهمانی ، اتفاقات و ماجراهای گذشته ، کسب و کار و …. همه اینها می توانند بهانه ای برای تصویر سازی باشد.

پس تصویر سازی کار خیلی سخت و پیچیده ای هم نیست. اما آیا این نوع تصویر سازی همان چیزی است که منظور ماست؟ بله. ولی کاری که انجام می دهیم این است که آن را به یک جهت خاص هدایت می کنیم و بر یک موضوع متمرکز می شویم.

نکته : قبل از اینکه توضیح بیشتری درباره تصویر سازی بدهیم باید بدانیم که اول از همه باید اهداف خودمان رو مشخص کرده باشیم و تصویر سازی را بر اساس آن انجام دهیم.

 

درباره چه موضوعی تصویر سازی کنیم؟

3 روش ایجاد انگیزه برای موفقیت

درباره هدفی که مشخص کرده اید. خود را در شرایط و حالتی ببینید که آن را بدست آورده اید و سعی کنید از آن لذت ببرید.بدون شک وقتی این کار را انجام می دهید انگیزه شما برای رسیدن به اهدافتان بیشتر میشود .همین طور که به این کار ادامه می دهید انرژی مثبت شما افزایش پیدا می کند و برای رسیدن به هدف مورد نظرتان قدرت خواهید گرفت .

جهت افزایش روحیه و ایجاد انگیزه برای موفقیت، هر روز این کار را تکرار کنید و مقداری از زمان خود را به این کار اختصاص دهید.شاید روزی ده دقیقه کافی باشد اما بدانید که این حداقل کاری است که می توانید برای خوتان انجام دهید.

در این مقاله تنها ۳ روش ایجاد انگیزه برای موفقیت را مطرح کردیم.قطعا روش های زیادی برای این مسئله وجود دارد که هر شخصی با توجه به شرایطی که دارد ، روش خود را انتخاب خواهد کرد.

author-avatar

درباره میثم رهبریان

میثم رهبریان هستم. چندین سال است که در حوزه جذابیت و مهارتهای ارتباطی مطالعه و تحقیق میکنم و همواره در حال یادگیری هستم. رسالت من این است که آنچه را آموخته ام، به دیگران انتقال دهم. رابطه خوبی با کلیشه ها ندارم بنابراین تلاش می کنم تا مطالب را بصورت کاملا کاربردی ارائه کنم . امیدوارم تا با آموزش های من زندگی جذاب تری را تجربه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.