ارتباط موثر

مهارت ارتباط موثر

مهارت ارتباط موثر

یکی از ضروری ترین مهارت هایی که در این دوره زمانی باید فرا گرفت، مهارت ارتباط موثر است. زمانیکه تکنولوژی قوت گرفت، به مرور ارتباطات رنگ باخت و قدرت مردم در برقراری ارتباط با یکدیگر کمتر و کمتر شد .علت بسیاری از سوء تفاهم ها و درگیری ها ، ناتوانی در برقراری ارتباط موثر است.

مهارت ارتباط موثر

در زمانهای نه چندان دور وقتی خانواده ای در کنار هم قرار می گرفتند ، زمان آنها به صحبت و گفتگو می گذشت و همین موضوع باعث میشد ارتباط بهتری بین آنها شکل بگیرد . اما امروز کاملا با گذشته تفاوت دارد.گوشی های موبایل جای آن صحبت ها را گرفته اند. آنقدر که در هر جمعی می توانیم شاهد این ماجرا باشیم .

ضعف افراد در ارتباط داشتن با دیگران یک فرصت بسیار استثنایی برای ما بوجود آورده است .با تقویت مهارت ارتباط موثر می توانیم خودمان را از بقیه متمایز کنیم و طبیعتا با پیشرفت در این زمینه  فرصت های فوق العاده ای را برای خودمان ایجاد کنیم.در این مقاله قصد داریم به چند مبحث کلی درباره ارتباط موثر بپردازیم.

 

تعریف ارتباط موثر

برای تعریف ارتباط موثر ابتدا ارتباط را تعریف می کنیم تا مفهوم خیلی ساده تر شود.

ارتباط : زمانیکه پیامی ارسال می شود و از طرفی دریافت می گردد در واقع بین فرستنده و گیرنده پیام ، ارتباط برقرار شده است.

ارتباط موثر : زمانیکه پیام به درستی ارسال می شود و توسط گیرنده کاملا صحیح درک می شود ، یک ارتباط موثر شکل گرفته است. بنابراین به بیانی دیگر مهارت ارتباط موثر به ما کمک می کند تا به هدفی که ازبرقراری یک ارتباط داریم دست پیدا کنیم.

 

اهمیت ارتباط موثر

همانطوری که در ابتدای مقاله هم گفته شد یکی از ضروری ترین مهارتهایی است که به آن نیاز داریم.در زیر به چند مورد از فواید این مهارت می پردازیم تا بیشتر با اهمیت ارتباط موثر آشنا شوید.

 

رسیدن به هدف

مهارت ارتباط موثر

برای رسیدن به اهداف مختلف ابزارهای متفاوتی نیاز است.ارتباط موثر از آن دسته ابزارهایی است که در بسیاری از موارد به کار می آیند.

ما در طول شبانه روز بسیاری از زمان خود را در حال ارتباط با دیگران هستیم. اگر در ارتباط موثر خوب باشیم ، می توانیم هر زمان برای رسیدن به هدف کمک نیاز داشتیم ،از قدرت خود در این مهارت استفاده کنیم و کاری کنیم که دیگران ما را یاری دهند.

 

موفقیت همه جانبه

مهارت ارتباط موثر

این مهارت در بسیاری از جنبه های مختلف زندگی به کار می آید .به عنوان مثال در روابط عاطفی همسران بسیار کاربرد دارد. بوجود آمدن سوء تفاهم یکی از مهمترین اختلافات زن و شوهر است. با تسلط بر این مهارت می توانیم دربرابر این مشکل از خانواده خود محافظت کنیم.

علاوه بر پیشگیری از مشکل، مهارت ارتباط موثر باعث می گردد که زندگی شیرین تری را تجربه کنیم.

اما این تنها کاربرد ارتباط موثر نیست . این مهارت می تواند یک موفقیت همه جانبه را برای ما به ارمغان بیاورد. در محل کار نیز این مهارت کاربرد فراوانی دارد .

اگر کارمند هستید ، می تواند شما را یک سر و گردن بالاتر از همکارانتان نشان دهد . اگر در اداره ای قصد داشته باشند که فردی را مسئول یک بخش کنند قطعا کسی که ارتباط موثر قوی تری دارد در اولویت خواهد بود. یا اگر اداره تصمیم بر تعدیل نیرو گرفته باشد ،احتمالا شخصی که به این مهارت تجهیز شده است را در فهرست تعدیلی ها قرار نخواهند داد.

در مشاغل آزاد هم کاربرد این مهارت به وضوح دیده می شود. مثلا فروشنده ای که بتواند ارتباط بهتری با مشتریانش برقرار کند درآمد بالاتری خواهد داشت. می توانیم مثال های فراوانی در این زمینه بیان کنیم که به همین مقدار اکتفا می کنیم.

 

کسب فرصت های بیشتر و با کیفیت تر

مهارت ارتباط موثر

فرض کنید که شما مسئول استخدام یک شرکت هستید . از تمام افرادی که به منظور استخدام به شما مراجعه کرده اند ، دو نفر بیشتر از همه واجد شرایط هستند . این دو فرد مهارت و تواناییهایشان به یک اندازه است اما یک نفر ار آنها ارتباط بهتری برقرار می کند . شما کدام  یک از آنها را برای استخدام انتخاب خواهید کرد؟

احتمال زیاد فردی که در ارتباطش بهتر عمل می کند. چرا که یک چنین شخصی در ارتباط با بقیه پرسنل کمترین مشگل را خواهد داشت و با ارتباط خوب خود می تواند باعث پیشرفت مجموعه شود.

اگر یک وقتهایی ستون استخدام روزنامه ها را ورق بزنید خواهید دید که در بعضی از آگهی های استخدام ، داشتن روابط عمومی بالا یا فن بیان پیش شرط استخدام است. این یعنی کارفرمایان هم متوجه این موضوع هستند که یک فرد توانمند در روابط می تواند باعث رشد مجموعه آنها شود.

بطور کلی مهارت ارتباط موثر باعث کسب فرصتهای بیشتر و با کیفیت تر می شود.

 

تغذیه روانی

مهارت ارتباط موثر

ما بواسطه انسان بودنمان یکسری نیازهای فیزیکی و روانی داریم. یکی از ویژگیهای ارتباط موثر این است که باعث می شود ارتباط ما با دیگران صمیمی تر باشد و باعث می شود که بهتر شنیده شویم.

همین موضوع ما را از نظر روانی ارضا می کند. به اصطلاح خودمان فرد تغذیه روانی می شود . کسی که از نظر روحی و روانی تغذیه شود آرامش بیشتر و استرس کمتری دارد .

ارتباط موثر فواید زیادی دارد که ما در اینجا به چهار مورد از فواید کلی آن اشاره کردیم.

 

انواع ارتباط

۱-ارتباط غیر کلامی

ارتباط غیر کلامی شامل پیامی می شود که در آن از گفتار استفاد نمی شود.ارتباط غیر کلامی مثل زبان بدن ، حرکات چشم ها و دستها .رنگ و مدل مو ، نوع لباس پوشیدن و مواردی مثل اینها.

۲-ارتباط تصویری

زمانیکه اطلاعات از طریق تصویر انتقال پیدا کند ارتباط تصویری شکل گرفته است. ارتباط تصویری مثل نقاشی ،طراحی لگو ،کارهای گرافیکی ،عکس و موارد دیگر.

۳-ارتباط کلامی

همانطور که از نام آن مشخص است ارتباطی است که بوسیله کلام شکل می گیرد. ارتباط کلامی مثل بحث و گفتگو ، سخنرانی ، نمایش و مواردی مثل اینها.

۴-ارتباط نوشتاری

نوع آخر ارتباط هم کاملا واضح است.ارتباط نوشتاری مثل نوشتن نامه ، ایمیل، ارسال پیام نوشتاری در تلگرام ، کتاب و موارد دیگر.

 

روش های تقویت ارتباط موثر

اگر بخواهیم روش  های تقویت ارتباط موثر را نام ببریم ،می توانیم آنها را به چند دسته کلی تقسیم کنیم.

۱-مهارت گوش دادن

۲-مهارت سخنوری

۳-زبان بدن

۴-مهارت نوشتاری

۵-علم رفتارشناسی

۶-مهارت گفتگو

این مواردی که نام برده شد روش های رایج و اصلی در تقویت این مهارت هستند. اما به این معنی نیست که روش دیگری وجود ندارد . در اینجا فقط از رایج ترین روش ها نام بردیم.

چه موانعی وجود دارد؟

درست مانند روش های تقویت ارتباط موثر ، موارد مختلفی می تواند باعث عدم ایجاد یک ارتباط صحیح شود که ما در این بخش چند مورد را با بیانی ساده عنوان می کنیم.

۱-استفاده از اصطلاحات تخصصی یا نا آشنا

۲-وجود باورهای محدود کننده

۳-عدم تمرکز در رابطه

۴-تفاوت در زبان یا لهجه

۵-تفاوت های فرهنگی

۶-ناتوانایی جسمی

۷- اثر نامطلوب محیطی

۸-قضاوت زودهنگام

و …….

author-avatar

درباره میثم رهبریان

میثم رهبریان هستم. چندین سال است که در حوزه جذابیت و مهارتهای ارتباطی مطالعه و تحقیق میکنم و همواره در حال یادگیری هستم. رسالت من این است که آنچه را آموخته ام، به دیگران انتقال دهم. رابطه خوبی با کلیشه ها ندارم بنابراین تلاش می کنم تا مطالب را بصورت کاملا کاربردی ارائه کنم . امیدوارم تا با آموزش های من زندگی جذاب تری را تجربه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.