ارتباط با جنس مخالف

طرز ارتباط صحیح با همسر

طرز ارتباط صحیح با همسر

در این مقاله درباره طرز ارتباط صحیح با همسر صحبت می کنیم . عده ای از افراد معتقد هستند که در این زمینه نیاز به هیچ گونه آموزشی نیست و خودشان را بی نیاز از هرگونه یادگیری می دانند .

امکان عدم موفقیت این افراد در رابطه، بسیار بیشتر از سایرین است.اما سوالی که در ابتدای این مقاله مطرح می کنیم این است که چرا در جامعه با انسانهای زیادی روبرو می شویم که از زندگی مشترکشان گله مند هستند و همسر خود را علت عدم آرامش خود می دانند؟

طرز ارتباط با همسر

پاسخ به این سوال رو می توان در نحوه ارتباط زوجین  با یکدیگر پیدا کرد.زمانیکه طرز ارتباط صحیح با همسر را جدی نگیریم و به دنبال یادگیری نیز نباشیم ،به مرور زمان بطور خواسته یا نا خواسته مرتکب اشتباهاتی می شویم که موجب سردی رابطه خواهد شد و ماندن در رابطه و ادامه دادن آن را برای ما زجر آور خواهد کرد.

گاهی اوقات دیده می شود که افراد همسرشان را دوست دارند اما رابطه خوبی با یکدیگر ندارند که در این مورد هم رد پای عدم آموزش دیده می شود.

بنابراین اگر خواهان یک رابطه موفق هستیم و می خواهیم یک زندگی سرشار از شادی را تجربه کنیم بهتر است که مشتاقانه طرز ارتباط صحیح با همسر را یاد بگیریم و از رابطه مشترک لذت ببریم. در این نوشته ۵مورد را نام می بریم که با توجه به آنها ورعایت هرکدام می توانید کیفیت رابطه تان را بالاتر ببرید.

 

۱پیش داوری

طرز ارتباط صحیح با همسر

یکی از مشکلاتی که رابطه ما را به خطر می اندازد پیش داوری است.زود قضاوت کردن یا همان پیش داوری بر اساس واقعیت نیست و شخصی که این کار را انجام می دهد بر حدس و گمان و فرضیات خود تکیه می کند.

بنابر این احتمال اشتباه کردن زیاد است .قضاوت زود هنگام علاوه بر اینکه موجب کدورت در رابطه می گردد باعث کاهش اعتبار شخص نیز می شود.

اگر فردی باشیم که در قضاوت عجله می کند زیاد دچار اشتباه خواهیم شد و از درک دیگران نیز به شدت زیر سوال می رویم و نظراتی که داریم از نگاه طرف مقابل ارزش چندانی نخواهد داشت .

دلیل آن هم کاملا مشخص است ، کسی که بر پایه حدس و گمان صحبت می کند نظرش اعتبار زیادی ندارد. زمانیکه  در حال صحبت کردن با همسرمان هستیم بهتر است به جای عجله در جواب دادن ابتدا اطمینان پیدا کنیم که منظور او را کاملا درست متوجه شدیم سپس اقدام به جواب دادن کنیم.سوالی که در اینجا می توان مطرح کرد این است که از کجا مطمئن شویم که منظور او را درست متوجه شدیم؟ برای این منظور کافیست طبق فرمول زیر عمل کنید .

                           منظورت اینه که+درکی که از صحبتهای او داشته ایم+علامت سوال(؟)

با این جمله سوالی، درکی که از حرفهای همسرمان داشته ایم را با او در میان می گذاریم و از همسرمان می خواهیم که آن را تایید یا اصلاح کند.با این کار از پیش داوری جلوگیری کرده ایم و احتمال ایجاد سوءتفاهم را تا حد امکان کاهش داده ایم.

 

۲-مقایسه کردن

طرز ارتباط با همسر

یک اصل کلی برای داشتن رابطه موفق این است که احساس خوبی را به شریک زندگیمان منتقل کنیم. این موفقیت  در جایی به اوج خودش می رسد که همسرمان احساس خوبی نسبت به خودش پیدا کند.

زمانیکه او را با شخص دیگری مقایسه می کنیم و عیب های او را یادآور می شویم در واقع در تلاش هستیم تا احساس او را نسبت به خودش بد کنیم. باید به این نکته توجه کنیم که همسر ما تنها زمانی می تواند تمام عشق خود را نثار ما کند که متوجه شود او را با همه ضعف ها و قوت هایش پذیرفته ایم .در این صورت است که شخص آرامش می گیرد و می تواند همین آرامش را به طرف دیگر رابطه نیز بدهد.

 

اما چه کار کنیم که در تله مقایسه کردن نیفتیم؟

-به زندگی دیگران خیره نشوید و دائم در حال سرک کشیدن نباشید.

-به خودتان یادآوری کنید چیزی که در حال دیدن آن هستید تنها ظاهر قضیه است و احتمال دارد باطن ماجرا چیز دیگری باشد.

-همانگونه با دیگران رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود.آیا دوست دارید همسرتان هم شما را با افراد دیگر مقایسه کند؟ این موضوعی است که باید به آن فکر کنید.

-یک بار برای همیشه به این سوال جواب دهید که آیا مقایسه کردن همسرتان با شخصی دیگر کمکی به زندگی شما خواهد کرد؟ اگر قصد شما اصلاح رفتار همسرتان است قطعا مقایسه کردن روش درستی نیست .

 

۳-شناخت رفتار

طرز ارتباط با همسر

افراد مدل رفتاری متفاوتی دارند.به همین خاطر هر مقدار که شناخت بیشتری از رفتار خود و همسرمان داشته باشیم می توانیم رابطه ای لذتبخش تر را تجربه کنیم.

گاهی اوقات حرفی زده می شود و شنونده منظور ما را به اشتباه برداشت می کند.در این مواقع شناخت بیشتر باعث جلوگیری از سوءتفاهم می شود.

یکی دیگر از مزایای شناخت رفتار ، نزدیک شدن دو طرف رابطه است.زمانیکه سلیقه یکدیگر را بشناسیم و بدانیم که طرف مقابل ما در رابطه از چه چیزی خوشش می آید و نسبت به چه چیز واکنش منفی دارد می توانیم همدلی بیشتری داشته باشیم.

اما برای شناخت رفتار و روحیات فرد باید دو جنبه را در نظر بگیریم.

اولین جنبه “روحیات نوعی “یا “جنسیتی” نام دارد. یعنی با توجه به جنسیت شخص که مرد است یا زن ، یک رفتار خاص دارد.

طرز ارتباط با همسر

مثلا آقایان دوست دارند زمانی که از محل کار به منزل برمی گردند با استقبال گرم همسرشان مواجه شوند و همسر خود را مرتب و آرایش کرده ببینند یا اینکه آقایان عاشق غذا هستند. بنابر این از یک خانم با دستپخت خوب فوق العاده استقبال می کنند. اما اگر بخواهیم برای خانم ها نیز یک مثال بزنیم میتوانیم نوازش کلامی را نام ببریم. آقایان باید بتوانند با کلام خود همسرشان را نوازش کنند و به این موضوع توجه داشته باشند که نوازش کلامی همان چیزی است که یک زن خواهان آن است.

اما دومین جنبه “روحیات شخصی” است.به این منظور که هر شخص یکسری رفتار و روحیات مخصوص به خود دارد و فرقی هم نمی کند که زن است یا مرد. مثلا یک نفر به مهمانی رفتن حساس است و از رفت و آمد زیاد خوشش نمی آید یا یک نفر بسیار فرد خوش خنده ای است . بنابراین برای شناخت رفتار همسرمان باید به هر دو جنبه دقت داشته باشیم.

 

۴-گفتگو کردن

طرز ارتباط با همسر

روانشناسان تاکید زیادی بر گفتگوی همسران دارند.آنها معتقد هستند اگر گفتگوی بین زن و مرد به مشاجره و دعوا ختم شود خطرش بسیار کمتر از صحبت نکردن است .

زیرا زمانیکه زن و مرد با یکدیگر کم صحبت کنند و نسبت به مسائل بی تفاوت باشند در واقع رابطه بین آنها سرد شده است.

تفاوت در نظر ، دیدگاه و سلیقه کاملا طبیعی است بنابراین برای جلوگیری از جر و بحث و مشاجره کافیست مهارت گفتگو کردن را بیاموزیم.اگر تصمیم بگیریم که با یکدیگر صحبت نکنیم مانند این است که به جای پاسخ دادن به مساله ،صورت مساله را پاک کنیم!

یادگیری مهارت گفتگو  می تواند در طرز ارتباط صحیح با همسر بسیار تاثیر گذار باشد و باعث صمیمی تر شدن زوجین خواهد شد.

 

چند نکته برای اینکه گفتگوی بهتری داشته باشیم:

-برای بیان کردن مشکلات زمان درستی را انتخاب کنید مثلا وقتی آقایان در حال تماشای بازی فوتبال هستند اصلا موقع مناسبی برای مطرح کردن مشکل نیست.

-به حرفی که میخوهید بزنید فکر کنید ، قبل از اینکه از دهانتان خارج شود.

-سعی کنید شنونده خوبی باشید و قبل از هر گونه اضهار نظر ، به صحبتهای طرف مقابل گوش دهید.

-صحبتهای همسرتان را قطع نکنید و بگذارید حرفش تمام شود.

 

۵-ابراز علاقه

طرز ارتباط با همسر

ابراز علاقه به همسر ابتدا به نفع خود ما است و در مرحله دوم پاسخ به نیاز همسرمان محسوب می شود.زیرا انسان همواره به ابراز محبت نیاز دارد و اینکه مورد محبت  قرار بگیرد.

یکی از مهمترین مواردی که باعث می شود رابطه تکراری نشود همین نشان دادن علاقه است.علاوه بر مهم بودن، این موضوع بسیار جذاب است و خوشبختانه روش های زیادی وجود دارد که بتوانیم علاقه خود را به شریک زندگیمان نشان دهیم و او را خوشحال کنیم.

به عنوان نمونه به چند روش اشاره می کینم:

-روزهای مهم زندگی او مثل تاریخ تولد ، سالگرد ازدواج و … را به یاد داشته باشید .می توانید برایش یک جشن ترتیب دهید . تعداد نفرات مهم نیست فقط همین که به یاد او هستید و مهم ترین روزهای زندگیش را به یاد دارید و در شادی او شریک می شوید خوب است.

-بدون هیچ مناسبتی برایش گل بخرید  و به او هدیه دهید.

-غذای مورد علاقه او را درست کنید.

-پیامک های محبت آمیز برایش ارسال کنید.

– زمانیکه با هم صحبت میکنید ، کلمات محبت آمیز به کار ببرید و خیلی ساده و شفاف بگویید که دوستش دارید.

author-avatar

درباره میثم رهبریان

میثم رهبریان هستم. چندین سال است که در حوزه جذابیت و مهارتهای ارتباطی مطالعه و تحقیق میکنم و همواره در حال یادگیری هستم. رسالت من این است که آنچه را آموخته ام، به دیگران انتقال دهم. رابطه خوبی با کلیشه ها ندارم بنابراین تلاش می کنم تا مطالب را بصورت کاملا کاربردی ارائه کنم . امیدوارم تا با آموزش های من زندگی جذاب تری را تجربه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.